Dřevomorka domácí - serpula lacrymans
je velmi skromná, ale o to nebezpečnější celulózovorná houba. Její mycelium (podhoubí) je schopné rozkládat celulózu a hemicelulózu ve dřevě a tím způsobit jeho destrukci. Nebezpečná je pro rychlý růst, rychlé šíření a pro nízké nároky na vlhkost dřeva. Napadá vše s obsahem celulózy, to znamená každou dřevěnou konstrukci, nosné i nenosné dřevěné prvky, tzn. obvodové zdivo, příčky, okna, dveře, ale i tapety, rámy či plátna obrazů.
Celulózovorní houby vyvolávají takzvanou destrukční hnilobu dřeva označovanou černá nebo hnědá hniloba. Zdrojem jejich výživy je především celulózová složka dřeva. Lignin se v tomto procesu mění na látky humózní povahy. Proto napadené dřevo postupně tmavne a kostkovitě se rozpadá až na prach.
Houba dřevomorka škodí nejen všemu, co obsahuje celulózu, ale i lidskému zdraví. Velké množství výtrusů z plodnic zamořuje ovzduší objektu, staré mycelium a hlavně staré plodnice se při větší vlhkosti rozkládají a produkují dráždivé dusíkaté sloučeniny, které mohou způsobit citlivějším jedincům, hlavně dětem, zdravotní problémy jako jsou bolesti hlavy, pocity nevolnosti a alergie.
Dřevomorka domácí při rozkladu dřeva tvoří vodu, která se objevuje na povrchu její podhoubí. Od toho pochází přívlastek lacrimans (slzivá) v jejím latinském botanickém názvu.
Dřevomorka má podmínky pro život s ohledem na teplotu a vlhkost velmi skromné, vyhovuje její malý pohyb vzduchu, malý obsah kyslíku, vysoký obsah oxidu uhličitého a přítmí. K růstu jí stačí vlhkost dřeva těsně nad hodnotu 20% a teploty v rozmezí od 3 do 26 ° C. Optimální vlhkost dřeva pro její růst se pohybuje v rozmezí 25 - 30%, optimální teplota okolo 20 ° C. Při teplotě 26 ° C zastavuje růst a při 40 ° C začíná odumírat. Tyto vlastnosti umožňují likvidaci mikrovlnným ohřevem.
Dokáže přežít v nepříznivých podmínkách i několik desetiletí a při nejbližší příležitosti (stačí trochu vláhy) opět "nastartovat".
JAK SI PORADIT S DŘEVOMORKOU NAJDETE ZDE